• 7 ماه پیش

  • 41.8K

  • 44:00

اپیزود شصت و دوم : قیاس رضا شاه و آتاتورک

پادکست مورخ MovarekhPodcast
5
5
0

اپیزود شصت و دوم : قیاس رضا شاه و آتاتورک

پادکست مورخ MovarekhPodcast
  • 44:00

  • 41.8K

  • 7 ماه پیش

توضیحات

در یک بازه تاریخی، در دو جغرافیای مشابه و همسایه، دو چهره قدرقدرت به قدرت رسیدند. یکی رضا شاه بود در ایران و دیگری آتاترک بود در ترکیه‌ی پس از عثمانی. هر دو یک هدف داشتند و اون هم تجدد بود و مدرن سازی کشور. اون‌ها می‌خواستند یک ساختار دولت-ملت مدرن رو راه بندازند، یک دولت ملی که بتونه کشورش رو به مسیر تجدد و توسعه همه جانبه هدایت کنه. حالا صد سال از به قدرت رسیدن مصطفی کمال آتاترک در ترکیه و 98 سال از به قدرت رسیدن رضاشاه در ایران می‌گذره و امروزه وضعیت این دو کشور همسایه با هم خیلی تفاوت می‌کنه. ما تو این قسمت می‌خوایم مقایسه کنیم و ببینیم نوسازی آتاتورک و رضاشاه و نتایج این دو تجربه چه تفاوت‌هایی با هم داشته. ما در این قسمت به این سوال پاسخ دادیم.


منابع:کتاب تجدد آمرانه، جامعه و دولت در عصر رضاشاه، کتاب مالیه روح مشروطه است اثر میکائیل عظیمی، کتاب آتاترک اثر اولوغ ایگدمیر و کتاب تاریخ ایران مدرن اثر یرواند آبراهامیان.

لینک حمایت مالی(اختیاری) از پادکست مورخ

https://zarinp.al/@movarekhpodcast

ویدئوکست این قسمت رو از طریق کانال یوتیوب تماشا کنید

لینک کانال یوتیوب مورخ

https://www.youtube.com/channel/UC36Lu8eWcnhmhfYrbMdQHNQاین اپیزود به قلم حامد سیاسی راد سرپرست تیم تحقیق و پژوهش و همیاری نازیلا مرادی مدیر تولید و البته سایر دوستان تیم پادکست مورخ در استودیوپیکان تهیه و تولید شد


لینک وب سایت پادکست مورخ

https://movarekhpod.com


@Movarekhpodcast  آدرس صفحه پادکست مورخ در تمامی بستر های فضای مجازی


با صدای
دسته بندی‌ها

رده سنی
محتوای تمیز
shenoto-ads
shenoto-ads