جنگ تحمیلی به روایت صادق زیبا کلام-قسمت چهارم

در حال بارگذاری پخش کننده ...

صادق زیباکلام

80 نفر این پادکست صوتی را پسندیدند
  پخش در تلگرام در تلگرام بشنوید
جنگ ... جنگ ... جنگ ...
چه پسوندی میتوان برای جنگ به کار برد ... پدیده ای که جان انسانها را می گیرد و زمین را می سوزاند.
37 سال از آغاز جنگ ایران و عراق می گذرد. اما چرا جنگ به ما تحمیل شد؟ ... رابطه ما با عراق در سالهای قبل از حمله آنها چگونه بود و چه شد که بعد از انقلاب اسلامی، صدام سودای اشغال کشور پهناوری چون ایران را در سر پروراند. چه تلاشهایی صورت گرفت که از وقوع جنگ جلوگیری به عمل آید؟ بعد از بازپس گیری مناطق اشغال شده چرا ایران جنگ را تمام نکرد؟ چرا این نبرد فرسایشی شد و 8 سال طول کشید؟ واکنشهای جهانی به جنگ ایران و عراق چه بود و متحدان آنها چه کسانی بودند؟
بعد از گذشت حدود سه دهه از پایان جنگ همچنان بسیاری از زوایای آن پنهان مانده است. روایتها گاه چنان ضد و نقیض می شود که تشخیص واقعه یا خیال بسیار سخت می شود. اما برای نسلی که فقط از آن دوران شنیده است راهی جز شنیدن و شنیدن باقی نمی ماند. باید تمام حرفهای جنگ را شنید شاید بتوان آن را همانگونه که بود درک کرد.
پس با ما همراه باشید تا قسمت چهارم روایت و گفت و گوی متفاوت و مفصل ما را با صادق زیبا کلام در این رابطه بشنوید و جنگ را از زاویه دید ایشان بشنویم ..

برچسب های این فایل صوتی


نظرات کاربران درباره این فایل صوتی


کاربر مهمان
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  مثل همیشه عالی بود استاد
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  با سپاس- عالی بود.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  نوروز 67 یعنی چهار ماه مانده به پذیرش قطعنامه عملیات بزرگ والفجر ده در غرب اتفاق افتاد من بعنوان یک سرباز به غرب منتقل شدم ا لجستیک زیاد کاملا مشهود بود که ایران قصد عملیاتی بزرگ را در غرب دارد این عملیات با تراژدی حلبچه و پیشروی ایران تا نزدیکی سلیمانیه به پایان رسید . اماده برای مرخصی بودیم که ناگهان عراق در جنوب همه انچه در سه یا چهار سال ایران در فاو و مجنون و.... در تصرف داشت در سه یا چهار ماه پس گرفت با تمام انچه در انجا بود بیمارستان حضرت سجاد در فاو بسیار مجهز بود .مرحوم هاشمی در پایان دادن جنگ نقش اصلی را داشت اما سوالهایی بیشمار به جا ماتده یکی از اتها همین والفجر ده بود . واقعیت شاید تعدد تصمیم گیران در جنگ بود که کار را دشوار کرده بوداگر مرحوم هاشمی ه دو یا سه سال قبل از حنگ تصمیم گرفته بود که جنگ باید به اتمام برسد چراا ایران در بهار 67 دست به چنان عملیات گسترده ایی زد با ان فرجام تلخ در فاو و غیره . واقعیت شاید فقط اجبار بود و سقوط یک هواپیمای مسافری در خلیج فارس که حاکمیت را محبور به پذیرش قطعنانه کرد . تصمیمی دیر هنگام و از سر اجباردر دقیقه نود.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  تشکر از مدیر محترم شنوتو، امیدوار هستم که این مباحث ادامه دار باشد، همچنین از استاد روشنفکر خودم دکتر صادق زیبا کلام که به دور از هرگونه جهت گیری سیاسی همیشه به دنبال روشنا و واقعیت پارادایم های سیاسی معاصر هستند تشکر می کنم.
 • مجتبی ساسان
  مجتبی ساسان :
  اول از شما به خاطر انتخاب موضوع بسیار بکر و جالبتون تشکر میکنم و بعد از استاد زیباکلام که پرده هایی را از واقعه جنگ برای ما کنار زد که پیش از این کسی ازش صحبتی نکرده بود
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  بسیار عالی ای کاش میشد این نوع مباحث را بیشتر علنی میکردید تا عموم مردم بدونن چه بر سرشون امد از بی خردی
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  سلام بعنوان کسی که هشت سال در اسارت نیروهای عراقی بودم کمال تشکر از برنامه خوبتون را دارم و اما بعد ممنون میشم کمکم کنید از راهنمایی های جناب استاد زیبا کلام در خصوص پایان نامه ام که موضوعش تعهد دولت نسبت به جبران خسارت اسرای جنگی است بهره مند شوم
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  بنده با نظرات دکتر زیبا کلام موافقم. هرچند به نظرم به دلیل محذوریت‌های مختلف کمی با اغماض صحبت کردند و از خیلی واقعیت‌ها مجبورند بگذرند و بیچارگی نظام رو در زمان جنگ نشکافند. کاش همه‌ی مردم بتونن این سخنان رو بشنوند و کمی در اینباره تفکر کنن و به هر چیزی لباس تقدس نپوشونن!
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  هموطن عزیز ،در ایام جنگ ،من در موقعییتی بودم که بطور دقیق از وضع افتصادی باخبر بودم،بعد ازجنگ نفت کش ها ، ما چندان پولی برای خریدن اسلحه ، گندم، شکر ، روعن نباتی و سایر مایحتاج نداشتیم...مثلا در سال 65 کل درامد ارزی ما به 8 ملیارد نمی ریسد... اگر غذا می حریدیم ،کار اسلحه لنگ می شد..اگر بیشتر اسلحه آنهم قاچاقی که بعض اوقات قاچاق چی ها کلاه هم سر ما میگذاشتند،مردم از گرسنگی میمردند...
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  با عرض سلام وارادت خدمت حضرتعالی ودکتر عزیز وارجمند.واقعا عالی بود.درود فراوان.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  شاید دلیل اینکه اون زمان صحبتی ازبسیج نبودن امکانات کشور برای جنگ نمیشده ، بخاطر مسائل امنیتی زمان جنگ بوده ، بهر حال قطعا ایران نمیتونست تو وضعیتی که یک تمام دنیا با سیاست صدور انقلاب و غرب ستیزی ایران مخالف بودن ، پیروز جنگ بشه
 • یوسف قنبری
  یوسف قنبری :
  عالی بوده و تا این جا همراهتون بودم. با قدرت ادامه بدین :)
  فقط در مورد داستان های صوتی و پادکست های انگلیسی متن یا همون تکست فایل ها رو هم برای دانلود بزارین.
  ممنون