جنگ تحمیلی به روایت صادق زیبا کلام-قسمت سوم

در حال بارگذاری پخش کننده ...

صادق زیباکلام

66 نفر این پادکست صوتی را پسندیدند
  پخش در تلگرام در تلگرام بشنوید
جنگ ... جنگ ... جنگ ...
چه پسوندی میتوان برای جنگ به کار برد ... پدیده ای که جان انسانها را می گیرد و زمین را می سوزاند.
37 سال از آغاز جنگ ایران و عراق می گذرد. اما چرا جنگ به ما تحمیل شد؟ ... رابطه ما با عراق در سالهای قبل از حمله آنها چگونه بود و چه شد که بعد از انقلاب اسلامی، صدام سودای اشغال کشور پهناوری چون ایران را در سر پروراند. چه تلاشهایی صورت گرفت که از وقوع جنگ جلوگیری به عمل آید؟ بعد از بازپس گیری مناطق اشغال شده چرا ایران جنگ را تمام نکرد؟ چرا این نبرد فرسایشی شد و 8 سال طول کشید؟ واکنشهای جهانی به جنگ ایران و عراق چه بود و متحدان آنها چه کسانی بودند؟
بعد از گذشت حدود سه دهه از پایان جنگ همچنان بسیاری از زوایای آن پنهان مانده است. روایتها گاه چنان ضد و نقیض می شود که تشخیص واقعه یا خیال بسیار سخت می شود. اما برای نسلی که فقط از آن دوران شنیده است راهی جز شنیدن و شنیدن باقی نمی ماند. باید تمام حرفهای جنگ را شنید شاید بتوان آن را همانگونه که بود درک کرد.
پس با ما همراه باشید تا قسمت سوم روایت و گفت و گوی متفاوت و مفصل ما را با صادق زیبا کلام در این رابطه بشنوید و جنگ را از زاویه دید ایشان بشنویم ..

برچسب های این فایل صوتی


نظرات کاربران درباره این فایل صوتی


کاربر مهمان
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  یادم می اید تبلیغات انزمان را مبنی بر اینکه رزمندگان اسلام از اب دجله و فرات وضو میسازند تا در قدس نماز را به امامت امام بخوانند یا تابلوهایی که در مسیر اهواز یا ابادان بود و فاصله تا کربلا را روی ان نوشته بودند .
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  لطفا از آقای دکتر بپرسیددر پایان قسمت سوم، مواردی را اشاره کردید که سبب شدند تدریجا کفه ترازو به سمت رژیم عراق عوض شود.
  آیا این مسائل پس از بازپس گیری خرمشهر قابل پیشبینی نبود؟
  به عبارت دیگر، زمانی که ایران روی روند بُرد بود، قابل پیشبینی نبود که این رون دوام زیادی نمی آورد؟
  اگر قابل پیشبینی نبود که هیچ؛ اگر بود اما:
  به نظر ایشان چرا متصدیان جنگ علی رغم این پیشبینی، تصمیم شان همچنان به روال کسی که فعلا روی بُرد است، بر ادامه جنگ بود؟
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  یعنی ما عملا 6 سال در خاک عراق جنگیدیم ، یعنی واقعا راهی برای توقف جنگ وجود نداشت ؟
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  ایا ضرف 4دهه گذشته چیزی بجز خسران و نابودی نصیب ملت همیشه توهم شده است.آنچنان افیون استشمام شده 4دهه قبل سهمگین بوده که با دیدن اینهمه ویرانی زمین سوخته را گلستان ابراهیم میبیند.افسوس برملتی که دندان روزیش را چیده باشند.افسوس
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  اگر این جنگ 20 سال هم طول بکشد ما ایستاده ایم
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  بسیار تحلیل بجا و جذاب
 • لاراپخش
  لاراپخش :
  احسنت آقای زیبا کلام
  بسیار عالی بود
  لذت بردیم .
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  تنها که کسی که میتواتست جنگ را در خرداد 61 خاتمه دهد وسرمایه های انسانی واقتصادی و....کشور را حفظ کند آیت الله خمینی رهبر کشور بود وبنا بر شواهدی که بعدها روشن شد خود نیز به این امر که جنگ خاتمه یابد تمایل داشت اما مسوولین نظامی با استدلال نظامی ایشان را متمایل به جنگ کردند.استدلال نظامی نیز این بود که با تصرف بصره وسیطره بر شط العرب ضمن قطع ارتباط عراق با دریا می توانیم از موضغ قدرت به پای میز مذاکره رفته وخواسته هایمان را طلب کنیم،به نظر از دیدگاه نظامی استدلال ضعیفی نبود. اما در ادامه با سیطره شعارهای سیاسی در جنگ،از جمله فتح قدس،راه قدس از کربلا میگذرد وضعف نظامی ایران،تشتت در نیروهای ایران به ویژه ارتش وسپاه،قدرت گرفتن ارتش عراق وجلب حمایت دیگر کشورهای عرب، ....جنگی که میتوانست با خسارت بسیار کمتری در سال61به پایان برسد،6سال دیگرادامه یافت وبزرگترین صدمات وخسارت بر کشور وارد شد،بدو ن اینکه یک ریال غرامت از کشور متجاوز دریافت شود،نه تنها غرامتی نگرفتیم بلکه بعد از جنگ بخشی از هزینه های کشور متجاوز بر گرده ملت ایران است تا جایی که امروز شاهدیم همانی که صدام یزید کافر می نامیدیمش،مجسمه اش توسط فلسطینی ها با لقب اعظم الشهدا العصر در کرانه باختری نصب ومورد تقدیس واترام قرار می گیرد.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  درودفراوان بر استاد.اگر جناب دکتر به چند نکته مهم پس از فتح خرمشهر درخرداد 61اشاره می کردند ،شاید پاسخ به سوالات این مصاحبه با سهولت بیشتری انجام میشد.یکی خواسته کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عرب ودر راس آنها عربستان برای خاتمه جنگ وتعهد به پرداخت خسارت جنگ به ایران،دوم نامه خاویر پرز دکویار دبیرکل سازمان ملل به روسای جمهور ایران وعراق جهت میانجی گری،سوم پاسخ رییس جمهور ایران وخواسته های ایران برایآتش بس وخاتمه جنگ،کهدر این نامه خواسته های متعددی از جانب ایران مطرح شد یکی عقب نشینی کامل ارتش عراق،دیگری پرداخت خسارت جنگ وبازگشت عراقی های تبعیدی،اما دو خواسته عجیب وناممکن هم از جانب ایران مطرح شداول تاسیس حکومت اسلامی در عراق وبرکناری صدام ودوم اینک عراقمعبری برای نیروهای نظامی ایران برای جنگ با اسراییل باز کرده تا ایران وارد سوریه شود وبه جنگ اسراییل برود.این نکات در کتاب خاطرات به سوی صلح دکویار آمده است.مورد دیگری که لازم بود جناب دکتر اشاره کنندحمله اسراییل به لبنان است که چند روز پس از فتح خرمشهر صورت گرفت وتا حدودی بر جنگ ایران وعراق سایه افکند به این صورت که بلافاصله به دستور محسن رضایی وبا تایید رییس جمهور یگان های نظامی ایران به سوریه رفتند تا با اسراییل بجنگند وجالب اینکه امام خمینی را در شرح جزییات امر قرار ندادند،همان جا بود که احمد متوسلیان وهمراهانش ربوده شده وتا امروز خبری از آنها در دست نیست،احمد متوسلیان همان کسی بود که فرماندهی لشگر محمد رسول الله درعملیات بیت المقدس برای آزادی خرمشهر را به عهده داشت.بعد ازاین ماجرا بود که امام دستور بازگشت نیروها از سوریه ولبنانرا میدهد ودر سخنرانی 31 خرداد61 اشاره میکند که همه از جنگ اسراییل ولبنان می گویند وجنگ ایران وعراق فراموش شده است ومی گوید در این توطئه ما یک قدری بازی خوردیم.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  منافع جناح راست در حاکمیت برای ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر عبارت بودند از : تثبیت هرچه بیشتر خود در حاکمیت و مقابل جناح چپ یا یاران اصلی انقلاب و امام و درآمدهایی که امثال حزب موتلفه از واردات در شرایط جنگی داشتند و مهمتر از همه میتوانستند در آن جو امنیتی و جنگی همه احزاب و گروههای مخالف را از بین ببرند بطوریکه ابتدا به سرکوب شدید همه احزاب و جریانات مخالف ادامه جنگ بعد فتح خرمشهر و بیرون راندن ارتش صدام پرداختند. دلیل اصلی ادامه جنگ و گرفتاری کشور در یک جنگ فرسایشی بی حاصل که نتیجه ای جز کشتار و ویرانی و خسارت بیشتر نداشت همان است
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  چرا صبحتهای دکتر زیبا کلام باز نمیشه
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  سپاس