جنگ تحمیلی به روایت صادق زیبا کلام-قسمت دوم

در حال بارگذاری پخش کننده ...

صادق زیباکلام

96 نفر این پادکست صوتی را پسندیدند
  پخش در تلگرام در تلگرام بشنوید
جنگ ... جنگ ... جنگ ...
چه پسوندی میتوان برای جنگ به کار برد ... پدیده ای که جان انسانها را می گیرد و زمین را می سوزاند.
37 سال از آغاز جنگ ایران و عراق می گذرد. اما چرا جنگ به ما تحمیل شد؟ ... رابطه ما با عراق در سالهای قبل از حمله آنها چگونه بود و چه شد که بعد از انقلاب اسلامی، صدام سودای اشغال کشور پهناوری چون ایران را در سر پروراند. چه تلاشهایی صورت گرفت که از وقوع جنگ جلوگیری به عمل آید؟ بعد از بازپس گیری مناطق اشغال شده چرا ایران جنگ را تمام نکرد؟ چرا این نبرد فرسایشی شد و 8 سال طول کشید؟ واکنشهای جهانی به جنگ ایران و عراق چه بود و متحدان آنها چه کسانی بودند؟
بعد از گذشت حدود سه دهه از پایان جنگ همچنان بسیاری از زوایای آن پنهان مانده است. روایتها گاه چنان ضد و نقیض می شود که تشخیص واقعه یا خیال بسیار سخت می شود. اما برای نسلی که فقط از آن دوران شنیده است راهی جز شنیدن و شنیدن باقی نمی ماند. باید تمام حرفهای جنگ را شنید شاید بتوان آن را همانگونه که بود درک کرد.
پس با ما همراه باشید تا قسمت دوم روایت و گفت و گوی متفاوت و مفصل ما را با صادق زیبا کلام در این رابطه بشنوید و جنگ را از زاویه دید ایشان بشنویم ..

برچسب های این فایل صوتی


نظرات کاربران درباره این فایل صوتی


کاربر مهمان
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  عالی بود
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  خوب طبق گفته های خود جناب دکتر ، صدام قبل از انقلاب هم سعی کرده بود وارد درگیری با ایران بشه که بخاطر قدرت نظامی اون زمان ایران ، این کارو نکرد . پس چطور ایران مقصر حمله نظامی صدام به ایرانه در حالی ک از قبل هم صدام این سودای حمله به ایران رو داشته
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  سلام. باتشکر . شاید فلسفه پادکست اینکه کسی که نمی رسه اخبار و مصاحبه و ... رو گوش کنه اونا رو دانلود کرده در ماشین یا ... گوش کنه . بیشتر رادیو های کشور ها به این شکله.چرا شما دانلود رو راحت نمی کنین؟
 • Behnam Rezaeian Moghadam
  Behnam Rezaeian Moghadam :
  تا اونجا که من می‌دونم شط العرب اسم بهم پیوستگی فرات و دجله‌است. اصرار آقای زیباکلام به حذف اسم اروند که بهم پیوستگی شط العرب و کارونه واقعا اعصاب خورد کنه.
 • Behnam Rezaeian Moghadam
  Behnam Rezaeian Moghadam :
  وقتی یه مصاحبه چند بخشی است تکرار مقدمه‌ی طولانی و خسته‌کننده‌ی اول مصاحبه اون هم با لحن مصنوعی و آزاردهنده‌ی گوینده واقعا بی‌دلیله.
 • شایان کریم زاده
  شایان کریم زاده :
  باسلام
  بجز بخش بیان واضحات و اطلاعات بدون مناقشه هم در گفتار تمام افراد رگه های واقعیات مشهود است. متاسفانه جناب زیباکلام در طول این مدت ها در عین صداقتشان قابل قبولشان در بیان چیزی که میخواهند نشان داده اند فرد ثابل اتکایی نیستند چ از مقاله اول انقلاب که بعد از شاه نوبت امریکاست و داستان های عجیب انقلاب فرهنگی و ریش و کروات و ... تا اظهارات درمورد زدن هواپیمای ایران و دید ناقص به مساله اسراعیل و حتی مساله پیاده روی اربعین و... گویا در بسیاری موارد چوب وسط خیمه حالت انکاری یا فرار از گذشته شده ست.
  رگه های این داستان را در روایت ناقص در اواخر عرایض ایشان میبینیم که امیدوارم کامل تر گفته شود در قسمت های بعدی وگرنه همان اشتباهی را مرتکب خواند شد که برخی مسعولان در صد گویی ماجرا مرتکب شده اند و جناب زیباکلام در صفرگویی هایشان.
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  خیلی خوب بود این شفاف سازیها باید در جامعه و انقلاب ما فرهنگ سازی بشه
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  درود بر دکتر زیبا کلام
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  با سلام و تشکر از شما میخواستم عرض کنم به نظر بنده دیدگاه شما در طرح پرسشهایتان از جناب آقای دکت زیباکلام متأثر از نظریاتی بود که توسط خود ایشان بارها مطرح شده و وارد گفتمان ما از جنگ شده و به قول شما در حال حاضر به صورت نوعی از نگاه به مقوله ی جنگ درآمده. اگر غیر از این هست یعنی این گفتمان توسط افراد دیگری قبل از ایشان مطرح و نقد و بررسی شده لطفاً برای اطلاع بیشتر توضیحاتی بفرمایید. با سپاس از شما