9 روش کسب درآمد از طریق پادکست

در پنجمین دورهمی پادکسترهای ایران که در خردادماه سال جاری توسط شنوتو برگزار شد، از پادکسترها درخواست شد که مشکلات اصلی خودشان را در مقوله ساخت پادکست بیان دغدغه مشترک اکثر پادکسترها، عدم درآمدزایی از طریق تولید پادکست بود. شاید این سوال که "ساخت پادکست چه سود و درآمدی می تواند داشته باشد" عامل بازدارنده ی خیلی از کسانی باشند که تمایل دارند پا به دنیای جذاب تولید محتوای صوتی بگذارند.

از این رو به این فکر افتادیم تا راهکارهایی را برای ایجاد درآمد از طریق ساخت  پادکست را به شما معرفی کنیم.

  1. یکی از محبوب ترین و رایج ترین گزینه برای پادکسترها، جذب اسپانسر است. با تولید پادکست های با کیفیت بالا و تعداد شنونده ی بسیار ( حداقل 1500 نفر) شما می توانید برای اسپانسرهایتان  تبلیغات گسترده و در طیف های مختلف انجام دهید. این امر مستلزم این است که که علاوه تولید محتوای قوی، روی جذب شنونده، برندینگ و پرسنال برندینگ خود به صورت جدی وقت گذاشته و از متخصصین در این زمینه مشاوره بگیرید. گاها می توانید در مورد تعداد شنونده تان و میزان دانلود، در پادکست هایتان اشاره ای داشته باشید. این کار باعث توجه بیشتر سرمایه گذاران برای اسپانسر شدن می شود.(ایجاد تعامل کامنت)

 

  1. با عضویت در پلتفرم های مختص به اشتراک گذاری پادکست، که تعداد اعضا و کاربرهای قابل توجهی دارند، می توانید دایره شنوندگان خود را افزایش بدهید. به طور معمول  در این پلتفرم ها سعی می شود تا با تبلیغات مناسب برروی پادکست های با کیفیتی که در فضای وب و اپلیکشین آن ها به اشتراک گذاشته می شود، کاربرهای بیشتری را به خود جذب کرده و رضایت شنونده را بیش از پیش جلب کنند. پس اگر پادکست شما مناسب باشد، می توانید ازامکانات  تبلیغاتی این پلتفرم ها علاوه بر جذب شنونده، برای معرفی خود و برندینگ پادکستتان استفاده نمایید.

 

 

  1. ایمیل مارکتینگ همچنان جایگاه ویژه ای در شرکت های بازرگانی دارد. با اعلام آدرس یک ایمیل کاربری برای شنوندگان خود، از آن ها بخواهید که در درگاه اطلاعاتی شما عضو شده تا از این طریق بتوانند از اخبار، اتفاقات و زمان انتشار پادکست های جدیدتان با خبر شوند. این بانک طلاعاتی از تعداد شنوندگانی با آنان ارتباط مستقیم دارید، در آینده می تواند در جذب اسپانسر به شما کمک کند.

 

  1. پادکست می تواند سکوی پرتابی باشد برای کسانی که در حیطه تخصصی خود احتیاج به پرسنال برندینگ دارند. پادکست تریبون آزادیست برای نشان دادن مهارت، توانایی، تخصص و تسلط شما در زمینه ی فعالیت حرفه ایتان. سعی کنید که از دانش آموختگان حوزه ی برندینگ و برندینگ شخصی در این مورد مشورت بگیرید. پادکست می تواند زمینه ی آشنایی شرکت هایی که در حوزه کاری شما به تخصصتان نیاز دارند را فراهم کند و بسیاری از سازمان ها برای همکاری با شما تمایل نشان بدهند. این خود می تواند درآمدزایی غیر مستقیم از طریق تولید پادکست محسوب می شود. پس همیشه سعی کنید که روی مطالبی که در پادکست بیان می کنید وقت گذاشته و حساسیت به خرج دهید و فراموش نکنید که یک راه ارتباطی مانند ایمیل تان را برای امکان ایجاد ارتباط در پادکست اعلام کنید. (سوشیال مدیا)

 

 

  1. در برنامه ی خود نظر مخاطبان را در مورد موضوعات مورد علاقه شان جویا شوید. به عنوان یک سرویس ویژه برای موضوع منتخب بسته های آموزشی و فایل های تکمیلی آماده کنید. دقایقی از پادکست را به صورت رایگان در اختیار شنونده قرار داده و و پادکست کامل را به صورت بهادار آپلود کنید.*

 

  1. در کنار انتشار و پخش پادکست توسط خودتان، با برقرار دعوت کردن از مهمان هایی که ارتباطات قوی و گسترده دارند، می توانید از امکاناتی که در اختیار آن هاست برای شناساندن بیشتر پادکست خود و جذب مخاطب بیشتر استفاده کنید.

 

 

 

  1. از متن پادکست هایتان محتوای نوشتاری تهیه کنید و آن را به صورت فایل پی دی اف ضمیمه ی بسته های آموزشی تان کنید و یا با پلتفرم های انتشار مقاله و کتاب الکترونیک برای فروششان همکاری نمایید.

 

 

  1. با توجه به موضوع پادکستتان رویدادهای مرتبط  برگزار کنید. همچنین می توانید اجرا و یا پوشش خبری ایونت هایی که با پادکست شما نقاط مشترک دارند را به عهده بگیرید.

 

همیشه  برای کسب درآمد راهکارهای خلاقانه بسیاری وجود داشته است که این موارد تنها بخش کوچکی از آن را شامل می شود. تجربه ها، راهکارها و نظرات خود را در مورد درآمدزایی از راه تولید پادکست را با ما در میان بگذارید.


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی