چرا باید پادکست بسازیم؟ چرا باید پادکست بشنویم؟

شاید با کمی تاخیر نسبت به جهان، ولی این روزها واژه پادکست در بین اصحاب رسانه و مخاطبین شان می چرخد و پرسش عده زیادی این است که پادکست چیست و چرا باید به آن گوش داد؟

با گسترش اینترنت در جهان و استفاده گسترده مردم از آن، رسانه دستخوش تغییرات ناگزیری شد. اطلاع رسانی بیش از آنکه توسط نشریات چاپی انجام گیرد به صفحات رایانه و جدیدا به صفحه گوشی های هوشمند محول شد که در کسری از ثانیه اتفاقات را از نقطه ای از جهان به نقطه دیگر مخابره می کنند و در شرایط مختلف می توانند دیده و شنیده شوند. در این میان پادکست های صوتی نیز توانستند راه خود را در گسترش اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عمومی و تخصصی، بین مردم باز کنند.

اما این شیوه در جهان از چه زمانی متداول شد؟ در ابتدا برخی گروه‌های مستقل و البته برخوردار از پشتوانه مالی یا حرفه‌ای به تولید برنامه‌های صوتی و عرضه آن در اینترنت پرداختند. پس از موفقیت برخی از آن‌ها آدام کوری، مجری شبکه تلویزیونی‌ ام تی وی با همکاری داو وینر (برنامه نویس فیدهای RSS) شیوه‌ای را برای ارسال و سینک خودکار محتوای صوتی بر روی ابزارهای موسیقی پرتابل ابداع کردند.

از دهه 1930 با شروع داستان رادیو، همیشه برنامه‌های خبری و گفتگو‌ها طرفداران خود را داشته‌اند. و امروزه به لطف قابلیت‌ها و تکامل اینترنت، با سخت افزار و نرم‌افزارهایی بسیار آسان، پادکست‌های صوتی کارکردی همانند رادیو را بر عهده دارند.

داستان پادکست‌ها از زمانی جدی شد که اپل برنامه آیتیونز 4.9 را در ژوئن 2005 با قابلیت پشتیبانی از پادکست‌ها عرضه کرد. اگر چه این کار دریافت پادکست‌ها را بسیار آسان‌تر نمود، اما به ادامه کار برنامه‌های دریافت پادکست برنامه‌نویسان مستقل هم پایان داد. از فوریه 2005 تا نوامبر 2006 درخواست‌هایی برای ثبت تجاری نام Podcast به اداره پتنت و نام تجاری آمریکا ارسال شد که هیچ کدام مورد تصویب قرار نگرفت و در ‌‌نهایت، در نوامبر 2006 این کلمه به عنوان یک عبارت عمومی آزاد اعلام گردیده و ثبت تجاری آن ممنوع شد.

با فراگیرتر شدن شنیدن پادکست در طبقات مختلف جامعه نیاز است که به این پرسشها پاسخ دهیم که چرا باید پادکست بسازیم؟ مزایای پادکست چه هستند؟ آیا پادکست به درد ما می‌خورد؟ و سوال‌هایی از این دست.

 

 اما مزایای پادکست چیست و چرا ما باید پادکست بسازیم یا شنونده آن باشیم؟

  1. دستیابی به حوزه جدیدی از کاربران

مردم دوست دارند از رسانه به شکل‌های مختلفی استفاده کنند. لذا اضافه کردن یک انتخاب رسانه‌ای تازه، می‌تواند کمک خوبی جهت دستیابی به گروه جدیدی از کاربران باشد. پادکست‌های صوتی (بر خلاف پادکست ویدیویی) به کاربر اجازه می‌دهند همزمان با گوش دادن به پادکست شما، به کارهای دیگرشان هم برسند.

  1. ایجاد رابطه نزدیک‌تر با شنوندگان

پادکست با اضافه کردن صدای شما به وب‌سایت شخصی یا شرکتی در مشخص کردن یک نشان و علامت مشخصه دیگر برای شناخته شدن شما یا کار و کسب‌تان کمک می‌کند. زیرا پادکست‌ها کاملا انتخابی هستند و تنها کسانی که می‌خواهند صدای شما را بشنوند و یا جذب آنچه می‌گویید شده‌اند، آن را دانلود می‌کنند.

  1. برجسته کردن توانایی شما

با ارائه برخی اطلاعات مفید می‌توانید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در زمینه کاری‌تان برجسته کنید و این ممکن است در آینده برای مردمی که نیاز به استفاده از چنین مهارت‌هایی دارند، اعتماد آفرین باشد. همچنین می‌توانید سمینار‌ها و کنفرانس‌‌هایتان را به صورت پادکست ضبط کرده و در اختیار افرادی قرار دهید که امکان شرکت در آنها را ندارند. برجسته شدن توانایی‌هایتان حتی امکان به ارمغان آوردن بازارهای کسب و کار جدید برای شما باشد.

  1. ایجاد پتانسیل تبلیغاتی و درآمدزایی

اگر پادکست شما محبوبیت لازم را پیدا کند، حتی ممکن است بتوانید بخش‌های تبلیغاتی در میان آن برای فروش عرضه کنید.

  1. پاسخ به بازخوردهای بازدیدکنندگان و مشتریان

شما می‌توانید از پادکست‌تان به عنوان شانسی جهت پاسخ به نگرانی‌ها و واکنش‌های کاربران سایت و یا مشتریان شرکت‌تان بهره ببرید.

  1. ارتباط صمیمانه با شنوندگان

در پادکست، محتوا مستقیما به صورت کلامی با شنونده ارتباط برقرار می‌کند. برای رساندن محتوا به کاربر، این شیوه بسیار صمیمانه‌تر از نوشتن ایمیل یا درج یک پست در وبلاگ و وب سایت است.

  1. راه حل مناسب و ساده انتقال محتوا

هنگامی که کاربر یک بار مشترک فید یک پادکست شود، نسخه‌های جدید به صورت خودکار در کامپیوترش دانلود می‌شوند و او می‌تواند هر زمان که خواست به آنها گوش کند.

  1. کاهش هزینه‌ها

به دلیل اینکه پادکست‌ها به صورت دیجیتال ارسال می‌شوند، بسیاری از هزینه‌ها همچون پست، چاپ، ضبط یا سی دی حذف می‌شوند. با این شیوه، همچنین هزینه‌هایی همچون ملاقات حضوری هم دیگر در میان نخواهند بود. علاوه بر این به روزرسانی و آرشیو آنها هم بسیار ساده خواهد بود.

  1. تهیه پادکست یک شیوه ارتباطی با صرفه‌جویی مناسب در زمان است

شما می‌توانید همزمان با انجام دیگر کار‌هایتان در اداره، خانه یا حتی در مسافرت به پادکست گوش دهید. به لطف استفاده از پادکست می‌توان برخی از جلسات و ملاقات‌ها را حذف کرد و صرفه‌جویی خوبی در زمان و بهبود کارایی و سودمندی داشت.

پادکست چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

پادکست ابزار مناسبی برای گسترش فرهنگ مطالعه در جامعه است. به خصوص در جوامعی که سرانه مطالعه کتاب بسیار پایین هست پادکست با ویژگی های ذاتی خود کمک شایانی به گردش اطلاعات در بین عموم می کند.

پادکستی را تصور کنیم که کارشناسی به صورت انفرادی اطلاعاتی در زمینه مورد تبحر خود را برای مخاطبش عنوان می کند یا در حالتی دیگر دو کارشناس حول محوری تخصصی به گفت و گو می پردازند. مخاطب با درگیر کردن یک حس از حواس پنجگانه خود یعنی حس شنوایی، می تواند دانش ارائه شده را کسب کند. در مدیوم دیگر یعنی ویدیو حواس درگیر شامل حس بینایی و شنوایی است. شاید گفته شود در هنگام خواندن کتاب نیز تنها یک حس کاربرد دارد و با دیدن سطور میتوان اطلاعات لازم را کسب کرد ولی باید توجه داشت وقتی که کتابی میخوانیم باید در موقعیتی مناسب قرار داشته باشیم که امکان مطالعه وجود داشته باشد و در حین مطالعه نمیتوان کار دیگری را از پیش برد. اما هنگامی که به پادکست گوش میدهیم موقعیت قرار گرفتن ما چندان اهمیتی ندارد. میشود در هنگام رانندگی، قبل از خوابیدن، مرتب کردن اتاق  و ... به طور همزمان به پادکست گوش کرد.

تاثیر پادکست به افزایش اطلاعات افراد منحصر نمی شود. امروزه با تاثیر زیاد زندگی ماشینی بر روحیه افراد، نیاز به سرگرمی و به وجود آوردن لحظات شاد و مفرح از جمله دغدغه های شهروندان می باشد که پادکستهای موسیقی و طنز می تواند لحظات خوشی را برای کسانی که از کار و تلاش روزانه فارغ شده اند به وجود بیاورد.

پادکست می تواند برنامه ریزی در زندگی را نیز برای هر شخص راحت تر کند. برای شنیدن پادکست لازم نیست که با برنامه ریزی غیرقابل تغییر رادیو و تلویزیون خود را هماهنگ کنید. کافی ست در لحظاتی که فارغ از کار و فعالیتهای روزانه خود هستید به موبایل یا رایانه خود رجوع کنید و به طور کامل یا منقطع پادکستی را گوش کنید.


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی