عصر شنیدن / تغییر و گسترش فرهنگ مطالعه با شنیدن پادکست

چگونه دنیا توانست با کمک پادکستهای صوتی ، فرهنگ مطالعه را در جوامع غربی تغییر و سپس گسترش دهد؟
 

8 مهر، روز جهانی پادکست نامگذاری شده است. واژه ای که در دو سال گذشته رشد چشمگیری در ایران داشته و توانسته است بخش زیادی از کاربران ایرانی اینترنت را به خود وابسته نماید. در این گزارش تلاش کرده ایم تاریخچه پادکست، ویژگی های آن و نوع ایرانی کاربران آن را بررسی نماییم. نکته قابل ذکر این است که با توجه به اوقات تلف شده بسیار زیاد در زندگی صنعتی امروز و همه گیرشدن گوشی های هوشمند، پادکست تنها راه جبران کمبود مطالعه در ایران می باشد.

در دهه های 60 و 70 میلادی همراه با رشد روزافزون رسانه های دیداری و شنیداری، تعداد زیادی شبکه رادیویی شخصی و خصوصی در نقاط مختلف جهان به خصوص در آمریکا و اروپا تاسیس شد. بسیاری از آنها رادیوهای محلی بودند که فقط و فقط توسط یک نفر اداره می شدند. این رادیو ها برد محدودی داشتند و با توجه به نیاز منطقه یا سلیقه صاحب شبکه به تولید و پخش برنامه های مشخصی می پرداختند.

در دهه 90 و با گسترش اینترنت و تکنولوژی دیجیتال بسیاری از همین شبکه های محلی که حالا دارای شنوندگان وفادار و دائمی شده بودند، علاوه بر امواج آنالوگ، یک وب سایت هم ساخته بودند که بعد از اجرای هر برنامه، فایل صوتی آن را در فضای اینترنت و در وب سایت خود قرار می دادند. این روند، موجب توسعه رادیوهای اینترنتی شد بطوریکه بسیاری از آنها فقط فایلهای خود را در فضای اینترنت منتشر نموده و از امواج آنالوگ فاصله گرفته بودند. محتوای تولید شده در این رادیو ها بسیار گسترده بود اما یک چیز نمود بسیار زیادی داشت و آن اینکه بخاطر کوچک بودن قدرت سازمانی این رادیوها، امکان تولید برنامه های متنوع برای بسیاری از آنها وجود نداشت و بسیاری از آنها (همانطور که قبلا هم اشاره شد) فقط و فقط توسط یک نفر اداره میشد. لذا حوزه محتوای تولیدی یا انتشار یافته آنها محدود بوده و صرفا یک گروه مخاطب خاص را پوشش می دادند. برخی از این رادیوها در حوزه موسیقی فعالیت می کردند، برخی در حوزه خبر ، برخی فقط در حوزه طنز و سرگرمی و برخی دیگر به اتفاقات رخ داده در محله خودشان . . . . .

در ادامه روند رشد تکنولوژی و تولید روز افزون پخش کننده های صوتی و تصویری قابل حمل ، در ابتدای دهه 20 میلادی کمپانی اپل ipod ها را تولید و روانه بازار کرد. در ipod ها یک ویژگی قرار داشت که به کاربران آن امکان می داد با استفاده از قابلیت نرم افزاری RSS Feed (خواندن یک فهرست از آخرین اطلاعات یک آدرس اینترنتی مشخص) فهرست تعداد زیادی رادیوهای اینترنتی را در اختیار داشته و عضو آنها بشوند. در این حالت در زمانی که ipod ها به اینترنت متصل میشدند آخرین برنامه های صوتی رادیوهایی که فرد در آن عضو شده بود،‌ دانلود شده و به کاربر امکان شنیدن آنها در زمانی که به اینترنت وصل نبود را می داد.

این خلاقیت کمپانی اپل هم موجب فروش بسیار زیاد ipod شد و هم در دنیای رسانه های کاربر محور، تحولات بسیار زیادی را ایجاد نمود. با استقبال زیاد مردم از ipod ها و علاقه آنها به رادیوهای اینترنتی لیست شده در آن، دنیا شاهد خلق یک واژه جدید برای فایلهای صوتی رادیو های اینترنتی شد. واژه پادکست (pod cast). واژه pod از ابتدای کلمه ipod گرفته شده و واژه cast از عبارت broadcasting .

 

پادکست و پادکستینگ دارای ویژگی های منحصر بفردی است که برخی از آنها را به طور خلاصه در اینجا معرفی می کنیم.

  1. کاربر شنونده بر اساس موضوع یا موضوعات مورد علاقه خود، به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمی‌شود بلکه او آنها را بر اساس نیاز خود دریافت می کند.
  2. کاربر شنونده، محتوای مورد نظر خود را از تمام دستگاه های دیجیتال و هوشمند تحویل می گیرد و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به کامپیوتر ندارد. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود.
  3. محتوا پس از دریافت از اینترنت، بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود.
  4. امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدوده خاص از محتوا و سایر کنترل‌ها از طرف کاربر ممکن است. کاربر هر چند بار که بخواهد می‌تواند محتوا را گوش دهد.
  5. پادکست به شنوندگان خود این اجازه را می دهد که چند وظیفه ای یاmultitask باشند . همزمان با جستجو در وب، حین رانندگی، ورزش، کارهای منزل، محل کار، حضور در فضای فشرده مترو و اتوبوس که امکان دست گرفتن کتاب و تلفن همراه نیست، به پادکست گوش فرا دهند.

 

در حال حاضر چند وب سایت یا پلتفرم اشتراک گذاری پادکست در ایران وجود دارد که از منظر غنای محتوا، تکنولوژی ها نرم افزاری بکاررفته ، تعداد پادکسترهای فعال (برنامه سازان صوتی) و سابقه فعالیت می توان شنوتو(www.shenoto.com) را به عنوان پیشرو در این حوزه قلمداد کرد.

شنوتو

شنوتو علاوه بر وب سایت دارای 2 اپلیکیشن اندروید و ios هم می باشد و ما قصد داریم در ادامه این گزارش به بررسی رفتار کاربران شنوتو در فرآیند شنیدن بپردازیم و بررسی کنیم که شنونده های پادکست در ایران چه کسانی هستند و چه کسانی می توانند باشند.

 

 

 

 

 

 


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی