صدا به مثابه رسانه‌ آموزشی

رسانه‌ها در تغییرات مدل‌های مصرف محتوا و پیام توسط مخاطبان، دارای یک جریان برهم‌کنش متقابل بر مخاطبان است؛ رسانه‌ها با کارکردهای مختلفی برای مخاطبان فعالیت می‌کنند و مخاطبان هم برای محتوا یا خبری که نیاز دارند، هر یک را انتخاب می‌کنند؛ برای مثال، وقتی تلگرام تا این سطح به روابط شخصی و حرفه‌ای نفوذ دارد، از کار افتادن آن به هر دلیلی، نبود قواعد جدیدی که خود تلگرام در سیستم ارتباطی تعریف کرده است، فعالیت‌ها را مختل می‌کنند.

رسانه‌‌ها چند کارکرد اصلی دارند و یکی از این کارکردها، کارکردهای آموزشی – ترویجی هستند؛ کارکرد آموزشی یک رسانه برای مخاطب، به ابزار ارتباطی و نوع محتوایی که این آموزش را به او منتقل می‌کند، وابسته است. کارکردی که تا امروز، رسانه‌هایی را با وجود تغییرات پرشتاب فناوری و اجتماع، زنده نگه داشته است.

رسانه‌های صدا، مانند رادیو یا پادکست، رسانه‌هایی‌اند که به دلیل درگیر کردن یکی از حواس مخاطب، همواره در کنار او حرکت می‌کنند و چندان مزاحم فعالیت‌های روزمره او نیستند. از همین روست که رادیو هنوز در عرصه‌ی رقابت رسانه‌ای باقی مانده است و به تلویزیون و اینترنت، بازی را چندان نباخته. همین مسیر هم باعث شده است که رادیو در اینترنت با قالب پخش زنده یا پادکست‌های ضبط‌شده در فضای رسانه‌ای خود را بازتولید و بازنشر کند.
 
کافی‌ست به مدل طراحی و روایت قالب‌های برنامه‌های نمایشی، یا روایت‌های آگهی‌های تبلیغاتی رادیویی (یا آگهی‌های آن‌لاین) دقت کنید؛ رسانه‌ی صدا، یک رسانه‌ی قصه‌گو و تخیل‌ساز است؛ تصویرهای ذهنی‌ای که شنیدن صدای روایت‌ها برای مخاطب می‌سازد، می‌تواند به مکث ذهنی و برداشت کامل او از پیامی که هدفی در محتوای خود دارد، کمک کند.

یادمان باشد هر چه‌ قدر هم که رسانه‌ها در ابزار و فناوری پیشرفت کنند، در نهایت این مدل مصرف رسانه و محتوا در میان مخاطبان است که تعیین می‌کند کدام رسانه‌ها پرمخاطب‌تر و محبوب‌تر باشند.

جلال سمیعی
منبع: روزنامه اعتماد (سه‌شنبه 12 دی 1396)


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی