قسمت یک: کارآفرین به دنیا بیا!

در حال بارگذاری پخش کننده ...

10 صبح

این مجموعه صوتی 12 بار پسندیده شده
در قسمت اول از فصل اول #پادکست10صبح درباره‌ی این صحبت می‌کنیم که آدم‌ها کارآفرین به دنیا می‌آیند یا بعداً و در طول زندگی‌شان کارآفرینی را یاد می‌گیرند.چرا این اپیزود مهم است؟

درباره‌ی این موضوع (ذاتی یا اکتسابی بودن کارآفرینی) در دنیای دانشمندان این حوزه هنوز هم حسابی دعواست! اگر قرار باشد کارآفرینان، کارآفرین به دنیا بیایند، شاید ممکن باشد با انجام یک آزمایش ساده، «غیر کارآفرین»ها را مشخص کنیم تا دیگر در این دنیای مبهم، خودشان را به دردسر نیندازند. اگر هم کارآفرینی قابل آموزش باشد، چرا نمی‌شود همه با یک یا چند دوره‌ی آموزشی کارآفرین باشند؟در این قسمت، درباره‌ی این مفهوم صحبت کرده و البته مثل همیشه، نتیجه را به خودتان واگذار کرده‌ایم.

برچسب های این مجموعه صوتی


نظرات کاربران درباره این مجموعه صوتی


کاربر مهمان
  • Bahador Mir
    Bahador Mir :
    سلام. اساتید عزیز ضمن عذرخواهی جسارتا باید بگم به نظرم تعریفتون از کارآفرین و کارآفرینی در برخی ابعاد البته (نه تمام تعریف) ایراد داره. مثلا نانوا هرگز کارآفرین نیست چون کار آفرین چند ویژگی منحصربه فرد داره. ریسک پذیره. فرصت طلب هست و در بسیاری موارد خلاق و پر انرژی . در نهایت ایجاد ارزش میکنه. در نتیجه اینکه صرفا به کسی که از آینده کاری خودش مطمئن نیست بگیم کارآفرین به نظرم اشتباه هست. مثلا دلال زمین هرگز نمیتونه کارآفرین باشه. ریسک پذیر ،فرصت طلب و بی اطلاع از آیندس. اما ایجاد ارزش نمی کنه. در نتیجه ضمن اینکه بزرگان متفق القول هستن در اینکه کارآفرینی تعریف دقیقی نداره ولی در اینجا تعریف دو اندیشمند این حوزه رو آوردم: ژوزف شومپـیتر، کارآفرین را نیــروی محرکــه اصلی در توسعه اقتصادی می داند و می گوید: نقش کارآفرین، نوآوری است . از دیدگاه وی ارائه کالایی جدید ، ارائه روشی جدید در فرآیند تولید ، گشایش بازاری تازه ، یافتن منابع جدید و ایجاد هرگونه تشکیلات جدید در صنعت و... از فعالیت های کارآفرینان است. کـرزنر نیز کـه از استـادان اقتصاد دانشگاه نیویورک می باشد کارآفرینی را این گونه تشریح می کند : کارآفرینی یعنی ایجاد سازگاری و هماهنگی "متقابل" بیشتر در عملیات بازارها. تشکر
  • کاربر مهمان
    کاربر مهمان :
    خوشحال شدم از شنیدن صدای 2 دوست موفق.