الماس ها

در حال بارگذاری پخش کننده ...

هواداران کاوشگر

این کتاب صوتی 2 بار پسندیده شده
چشماتونو ببندید و تصور کنید که همین اولین روز هفته ساعت 5 صبح از خانه بیرون آمده اید تا یک هفته خوب رو آغاز بکنید. برید سر کاری که زیاد بهتون حقوق نمیده اما خوب راضی هستید . پاتون رو که از در می ذارید بیرون می بینید که یه کیف پول قدیمی افتاده روی زمین . کیف پول رو برمی دارید و امیدوار هستید که بتونید آدرسی شماره تلفنی چیزی از صاحبش درونش پیدا بکنید.

هرچی می گردید هیچی توی کیف پول نیست ، به غیر از یک سنگ سرخ رنگ شیشه گون!

این برنامه از کاوشگر راجع به الماس ها بشنوید...

برچسب های این کتاب صوتی


نظرات کاربران درباره این کتاب صوتی


کاربر مهمان
 • کاربر مهمان
  کاربر مهمان :
  الماس قرمز (سرخ) به دلیل یک نقص ساختاری در سنگ که جواهرشناسان به آن Internal Graining می گویند ، بوجود می آید ، یعنی با برخورد نور به سنگی که دارای این نقص ساختاری است به این رنگ دیده می شود، حال هرچه این نقص بیشتر باشد سنگ قرمز تر دیده می شود ، نکته جالب که شاید کمتر کسی از آن آگاهی داشته باشد این است که الماس معروف دریای نور که در موزه ی جواهرات ملی نگهداری می شود هم دارای این نقص ساختاری است ولی چون این نقص شدید نیست به رنگ صورتی دیده می شود. گفته شده که کمتر از یک کف دست الماس سرخ در جهان وجود دارد.

  الماس کوه نور و دریای نور هیچ ارتباط مستقیمی به هم ندارند ، الماس کوه نور همکنون یکی از قطعات اصلی تاج ملکه ی انگلستان است و در برج لندن نگهداری می شود و دریای نور هم در موزه ی جواهرات ملی ایران قرار دارد.

  در مورد الماس مصنوعی ، عموما تولیدکنندگان موظف هستند در گردل یا کمربند الماس مصنوعی تراش خورده عبارت های Synthetic Diamond یا GPOL و ... را با لیزر درج نمایند و در شناسنامه ی سنگ به مصنوعی بودن آن اشاره کنند و در محل فروش مشتری را درجریان بگذارند و طبیعی است که این اتفاق در بسیاری از موارد روی نمی دهد و احتمالا مقدار زیادی الماس مصنوعی در بازارهای سراسر دنیا به عنوان الماس طبیعی به فروش می رسد.

  در مورد بریدن سنگ الماس با الماس هم باید بگم هر سنگی را می شود با خودش خراشید (برید) چون سختی یاHardness یکسانی دارند.

  Adamas ، آداماس خوانده می شود که کلمه ای یونانی و معادل Diamond یا الماس است ، الماس هم به زبان انگلیسی دایمند خوانده می شود نه دیاموند!!

  الماس های عادی در 23 رنگ مختلف در بازار به فروش می رسند که از D تا Z دسته بندی شده اند ، هرچه از D به سمت Z برویم درجه رنگ پائین تر خواهد آمد ، اما الماس هایی که رنگ بالاتری از Z color دارند به عنوان Fancy Color طبقه بنده شده که سیستم ارزیابی و قیمت گذاری خاص خود را دارند(قیمت آنها فوق العاده بالاتر است)

  در مورد ارزش گذاری روی الماس نکات بسیاری مد نظر قرار می گیرد که مدل تراش ، کیفیت تراش ، رنگ سنگ ، درجه پاکی از آن جمله است و بررسی های لابراتوآری و محاسبات دقیقی را طلب می کند که تقریبا بسیاری از جواهرفروشان ایرانی کوچکترین اطلاع و دانش دقیق و عمیقی در مورد آنها ندارند.

  قیمت جهانی الماس در بورس الماس تعیین می شود ، که البته در ایران زیاد به قیمت جهانی توجه نمی شود. یکی از نکاتی که در خرید و فروش الماس مد نظر قرار می گیرد شناسنامه ی سنگ است که باید توسط یک مرکز معتبر جهانی صادر شده باشد.

  بهتر بود با یک جواهرشناس حرفه ای (نه جواهرفروش و نه زمین شناس) مصاحبه می کردید ، چون اطلاعات یک جواهرشناس معمولی از الماس و به طور کلی کانی های قیمتی چند صد برابر یک زمین شناس ، پترولوژیست و عموم جواهرفروشان محترم است.