19 بهمن روز نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران

در حال بارگذاری پخش کننده ...

شنوتو

1 نفر این پادکست صوتی را پسندیدند
  پخش در تلگرام در تلگرام بشنوید
در این پادکست صوتی در ابتدا به تاریخچه تشکیل نیروی هوایی ایران می پردازیم. از سرهنگ احمد نخجوان صحبت خواهیم کرد که به باور بسیار منابع اولین خلبان و اولین فرمانده نیروی هوایی ایران در سال 1303 است. سپس روند گسترش و پیشرفت این نیرو را مرور خواهیم نمود.
با ما همراه شوید و این پادکست متفاوت را بشنوید. بخشهایی از آنچه خواهید شنید در ادامه درج شده است.

"احمد نخجوان در فرانسه دوره دیده بود و فقط ۲۰۰ ساعت پرواز داشت. بدین ترتیب در این تاریخ اولین هواپیمای نیروی هوایی ایران با خلبانی یک ایرانی مرزهای بین المللی را درنوردید و به فضای پروازی ایران رسید. "

"نیروی هوایی قبل از انقلاب دارای بیش از 450 هواپیمای جنگی پیشرفته، شامل پیشرفته ترین هواپیما های شکاری آن زمان یعنی(تامکتF-14 )بود و حدود پنج هزار خلبان ورزیده در اختیار داشت ودر سال 1357،در مقایسه با نیروی زمینی ودریایی، بسیار پیشرفته تر بود و در بین نیروهای هوایی جهان ، بی مانند! "

"در روز 19 بهمن 1357 نظاميان متعهد نيروي هوايي، با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامي در مدرسه رفاه و بيعت با حضرت امام (ره) ، سندي از افتخار، حماسه، رشادت و ايمان را در برگ‌هاي زرين انقلاب اسلامي به ثبت رسانيدند. اين حماسه حضور و بيعت قاطعانه ارتش، طليعه خجسته پيوند ارتش با ملت مسلمان و انقلابي بود. اينگونه بود که ارتشي که مهمترين پشتوانه رژيم استبدادي پهلوي مي‌نمود و با اتکاي به اين ارتش، سردمداران غربي و استکبار جهاني، ايران را جزيره ثبات مي‌دانستند، بعلت تحولي که انقلاب در روح انسان ها پديد آورده بود، در خدمت آرمان انقلاب اسلامي درآمد و در طول انقلاب نيز خصوصا در 8 سال دفاع مقدس حماسه‌هاي پر شوري در دفاع از کيان اسلام و انقلاب آفريد. تصوير بيعت پرسنل نيروي هوايي ارتش به هنگام بيعت و سلام نظامي در مقابل امام خميني که در روزنامه‌هاي فرداي آن روز چاپ شد، صفوف استوار و منظم نظامیان نیروی هوایی، نیروی انقلابي مردم را فزونتر کرد. اکنون تنها سه روز تا پيروزي انقلاب اسلامي باقي مانده بود و مردم ایران هر روز اطمینان بیشتری پیدا می کردند که به پیروزی انقلاب و سرنگونی رژیم شاه نزدیکترند."

برچسب های این فایل صوتی


نظرات کاربران درباره این فایل صوتی


کاربر مهمان
    هیچ نظری تاکنون ثبت نشده است.