دلایل اهمیت شنیدن پادکست

چرا باید پادکست شنید؟

اگر سال 2014 میلادی، به نوعی سال گذار برای پادکست محسوب می‌شد، 2015 سالی بود که پادکست ها به یک جریان اصلی تبادل اطلاعات تبدیل شدند. و اکنون در پایان سال 2016، شاهد این هستیم که جریان تهیه و انتشار پادکست ها در حال گسترش و رونق روز افزون است. این عمومیت و محبوبیت پادکست ها دلایل بسیاری دارد که در مقالات بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

به طور خاص، با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در ایران و همه‌گیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند، میزان تقاضا برای بهره وری بهتر از اوقات فراغت از طریق استفاده از رسانه های شنیداری، به خصوص پادکست های صوتی روز به روز بیشتر می شود.

5 مزیت عمده برای گوش دادن به پادکست ها عبارتند از:

1. ارتباطات شخصی عمیق تر: پادکست ها بسیار بیشتر از رسانه های نوشتاری (وبلاگ‌ها، سایت های خبری) با مخاطب ارتباط برقرار می کنند. شما ممکن است علاقمند باشید نوشته های یک نویسنده یا وبلاگ نویس را بخوانید، اما شنیدن صدای آنها و شنیدن اینکه آنها افکارشان را با زبان خودشان شرح می دهند، بعد دیگری به محتوای آنها می افزاید. صدا، ارتباط عمیق تری بین گوینده و شنونده ی پادکست به وجود آورده و پیوستگی و نزدیکی بیشتری با آثار نویسنده ایجاد می کند. برای روشن شدن اهمیت صدا در انتقال هر چه بهتر ارزش‌های یک اثر، می توان به اجرای اشعار لورکا توسط زنده یاد احمد شاملو اشاره کرد که این اثر را در فرهنگ ایرانی و در میان دوستداران شعر و ادب، عمیقاً دلپذیر و جاودانه ساخته است. با استفاده از پادکست، می توان موضوعاتی را که در حالت معمول ممکن است خسته کننده و برای مخاطب کسالت آور باشند، دلپذیرتر و به مراتب تاثیرگذارتر کرد.

 

2. تبلیغات شخصی سازی شده، دقیق تر و حاوی اطلاعات بیشتر:

پادکست ها نه تنها برای شنوندگانشان ارزشمند هستند، بلکه برای تبلیغ دهندگان نیز بسیار با ارزشند. مزیت و تفاوت تبلیغات در پادکست بدین شکل است که به جای اجرای تبلیغات عادی و بی روح (که اگر در پادکست اجرا شود نیز مانند سایر رسانه ها، ممکن است مورد توجه و یا مورد بی اعتنایی شنوندگان قرار گیرد) بسیاری از تبلیغ دهندگان انتخاب می کنند که میزبان پادکست جمله ی کوتاهی درباره کیفیت محصول یا سرویس آنها بیان کند یا از نقطه نظر شخصی خود به آن بپردازد، و در خلال آن تبلیغ دهنده را غیر مستقیم و بی طرفانه معرفی کند. این امر معمولاً به نفع شنونده است، از این نظر که به او این امکان را می دهد که بدون ایجاد وقفه در شنیدن، اطلاعات بیشتری درباره یک محصول یا سرویس خاص کسب کند.

 

3. معرفی ایده های جدید: به عنوان شنونده یا دنبال کننده یک پادکست، می توانید همانند زمانی که در حال تماشای یک برنامه خبری هستید، به تولید کننده ی برنامه اعتماد کنید تا شما را به سفری خیالی در جهانی از موضوعات متفاوت ببرد. بر اساس این رویکردها، پدیده ی پادکست برای شنونده تازگی دارد و موضوعات و ایده های منحصر به فردی که میزبان برنامه به آنها می اندیشد، اهمیت زیادی دارند. در نتیجه شنونده ی پادکست از موضوعاتی که ممکن است تا آن زمان نسبت به آنها آگاهی کافی نداشته است، آگاهی یابد.

 

4. بهینه سازی زمان (غنای اوقات فراغت): در رابطه با موضوعاتی که مطرح شد، پادکست ها به شنوندگان این امکان را می دهند که در دانش یا تخصص خود یا یک موضوع جدید رشد کرده و در عین حال، زمان خود را به بیهودگی نگذرانند. بدین ترتیب، حتی رفت و آمدها، ترافیک شهری و صف‌های طولانی نیز به کمک پادکست ها، به زمان های مناسبی برای  آموزش و سرگرمی تبدیل می شوند. به طور مثال، گوش دادن به پادکست در حین ورزش نه تنها به تقویت جسمی می افزاید، بلکه باعث تعالی ذهنی و افزایش دانش نیز می شود.

 

5. آگاهی فرهنگی: از آنجا که پادکست ها در دامنه ی پیشرفت فناوری و اطلاعات قرار گرفته اند، استفاده کنندگان و شنوندگان پادکست غالباً بیش از دیگران می توانند تغییرات فرهنگی و اجتماعی را رصد کنند. به عنوان مثال: فصل اول پادکست "سریال" منشا بسیاری از گفتگوها در فضای مجازی و حتی در محل کار دنبال کنندگان آن شد و در نتیجه، آنهایی که به سریال گوش نمی دادند، از حلقه ی بحث و گفتگو درباره یک موضوع مهم فرهنگی خارج شدند.

 

آنچه مسلم است ، پادکستینگ و تولید برنامه های صوتی، پدیده ای رو به رشد است. به شما پیشنهاد می کنیم به منظور افزایش احتمال یافتن موضوعات مورد علاقه ی خود، شنوتو و برنامه سازان آن را دنبال کنید.

در شنوتو می توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید و با دیگران نیز به اشتراک بگذارید. در ضمن، اگر شما دغدغه یا تجربه ویژه ای دارید که فکر می کنید برای دیگران جذاب است، می توانید آنها را تبدیل به پادکست صوتی کرده و در شنوتو آپلود کنید تا دیگران هم با برنامه شما سرگرم شوند و بیاموزند. به طور مثال: پادکست های "مسیر" در حوزه فناوری، پادکست های "همفکر" در حوزه کارآفرینی و استارتاپ ها، همچنین پادکست "کاوشگر" را در حوزه ی علم و تکنولوژی به شما پیشنهاد می کنیم.


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی