برگزاری نشست تخصصی شیوه های توزیع محتوای صوتی

اولین نشست از سری نشست های «علم اطلاعات و مدیریت محتوای صوتی» با عنوان نشست «شیوه های توزیع محتوای صوتی» مورخ ۱۸ فروردین ۹۵ در حسینه ارشاد با حضور دکتر امیررضا اصنافی و امیر حسین مددی مدیر وب سایت شنوتو برگزار شد.

کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد در ادامه برگزاری ۲۵ نشست تخصصی در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی در سال ۱۳۹۴، در فصل بهار ۱۳۹۵ پنجمین دوره این نشست ها را با موضوع "علم اطلاعات و مدیریت محتوای صوتی" برگزار می نماید. اولین نشست از این سری سلسله نشست ها با عنوان «شیوه های توزیع محتوای صوتی» با حضور دکتر امیررضا اصنافی، عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی، مهندس امیرحسین مددی از کسب و کار "شنوتو" به عنوان سخنرانان جلسه و مصطفی امینی، دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی به عنوان دبیر جلسه برگزار شد.

 

در ابتدای جلسه مصطفی امینی ضمن خوش آمدگویی به حضار درباره نشست های سال ۹۵ صحبت کرد و اهداف نشست های سال جدید را تاکید بر زنجیره ارزش محتوا نامید و گفت امسال تاکید کشور بر روی محتواست. در فصل بهار شش نشست درباره محتوای صوتی داریم که امروز اولین نشست آن برگزار می شود. در فصول بعد محتوای ویدئویی، تصویر و متن را بررسی می کنیم.

دکتر امیررضا اصنافی در ابتدای سخنان خود گفت: هر یک از ما به نحوی از اطلاعات پیرامون استفاده می کنیم و ممکن است این اطلاعات صرفا چاپی نباشد و از طریق حواس دیگر کسب شوند. از سویی دیگر در نهادهایی که اطلاعات را حفظ و نگهداری می کردنند، تغییراتی ایجاد شده است. یکی از روش های کسب اطلاعات شنیدن است. رسانه های الکترونیکی می توانند محتوا را از طریق شنیدن منتقل کنند. همچنین رسانه های الکترونیکی با سرعت زیادی در حال  تغییر هستند. عمده تغییرات درباره منابع اطلاعاتی صوتی این است که توجه به منابع دیداری و شنیداری کم بوده است و اکثراً به این منابع به دید منابع لوکس و تجملی نگاه شده است. واژه non book material نشان دهنده همین موضوع است که تاکید بر روی منابع کتابی بوده و این منابع اکثرا در حاشیه بوده است. با گذشت زمان و با توجه به نیازهای افرادی مانند روشندلان نیاز به این منابع احساس می شود و بخش های دیداری و شنیداری در کتابخانه به وجود می آیند و منابع این بخش نیز با توجه به تغییر فناوری و گذر زمان تغییر کرده و تکامل یافته اند. با وجود قوانین جدید در انگلو امریکن شاهدیم که به این منابع توجه بیشتری شد. این منابع می توانند رغبت ها و شیوه هایی را در خواندن ایجاد کرده و گاهی درک منابع را از طریق شنوایی افزایش دهند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به چند نمونه از کارهایی که در حوزه پادکست ها در کتابخانه و حوزه کتابداری در ایران و دنیا انجام شده است اشاره کرد و گفت: در ایران از دو پایگاه عمده برای انتشار فایل صوتی استفاده شده است. Podcast.ir مدتی استفاده شد اما به دلیل نقاط ضعفی که داشته است امروزه از آن استفاده نمی کنیم. پایگاه بعدی podomatic است که یک ظرفیت خاص و محدود برای بارگذاری فایل ها دارد. کتابخانه دانشگاه شهید بهشتی فایل های مربوط به جلسات، سخنرانی ها و برنامه های دانشگاه را در این پایگاه قرار می دهد.  این کار به کسانی که در این جلسات حضور نداشتند بسیار کمک می کرد. ما با قرار دادن لینک دسترسی به این فایل صوتی داوطلبانه در این زمینه قدم گذاشتیم. نمونه بعدی پادکست ها در ایران مربوط به برنامه های کتاب فرهنگ است که توسط دکتر زین العابدینی اداره می شود و فایل های آن در اختیار کاربران قرار گرفته است. کتابخانه موزه ملک نیز یکسری پادکست دارد. اولین پادکست های ایرانی در حوزه کتابداری به سال ۸۷ برمی گردد و اکثر سخنرانی های انجمن کتابداری و نمایشگاه کتاب در آن زمان در محیط podcast.ir قرار گرفت. اما به دلایلی این کار متوقف شد.

مصطفی امینی در ادامه سه روش دیگر توزیع محتوای صوتی را معرفی کرد و گفت: به غیر از پادکست سه روش دیگر توزیع محتوای صوتی عبارت از پخش همگانی broad casting، چندپخشی و تک بخشی است. در روش تک بخشی محتوا شخصی سازی می شود. در کسب و کار شنوتو این مسئله شخصی سازی وجود دارد.

 

مهندس امیرحسین مددی در ابتدای سخنان خود گفت: مبنای آشنایی ما با محتوای صوتی به ۱۰ سال گذشته و آشنایی با سی دی های آموزشی برمی گردد. در این زمان mp۳ player  و ipod ها به بازار آمدند و ما با مفهومی به نام پادکست آشنا شدیم. پادکست یک برنامه رادیویی یا صوتی است که به صورت دیجیتال ضبط شده است و تنها برای پخش در دستگاه های پخش شخصی و از طریق درگاه وب و با یک سریال وب استفاده شود.

 

وی افزود: یکی از شرکت هایی که در زمینه توزیع محتوای صوتی فعالیت های چشمگیری داشته است، شرکت اپل است. کمپانی اپل در زمان عرضه آی پاد به بازار جرقه کار متفاوتی را زد. او آی پاد را به درگاهی به نام آی تیونز (iTunes) در وب متصل کرد و از برنامه سازان صوتی خواست یک لینک ارتباطی با آی تیونز برقرار کنند. استقبال از این فناوری بسیار زیاد و بزرگ بود. در آی تیونز هر کاربر در این وبگاه کانال موضوعی خود را دارد  و فایل های خود را در جای دیگر بارگذاری می کند و از طریق لینکی که به آن فید یا آر. اس. اس. می گویند پیوندی میان این لینک و محتوا برقرار کند. پس از تایید شدن محتوا توسط اپل این فایل در وب آی تیونز منتشر می شود.

 

مددی بیان داشت: شرکت های دیگری نیز از روش های مشابه اپل برای جذب کاربران استفاده کردنند. در سال ۲۰۰۶ سایت پادبین (Podbean) توانست کاربران زیادی را جذب کند این سایت نیز از روش فید استفاده می کند اما نیازی به تایید شدن محتوا ندارد. پروژه بعدی در این حوزه ساند کلود (SoundCloud) است که در سال ۲۰۰۷ ایجاد شد و تفاوت بزرگی که با سایت های دیگر دارد این است که کاربران می توانند به روش مستقیم فایل های خود را آپلود کنند و هم یک لینک خروجی بسازد تا با کپی کردن این لینک در سایت های دیگر امکان شنیده شدن این فایل را به مخاطبان خود بدهد. تمرکز ساند کلود بر روی محتوا و پادکست نیست و فایل های صوتی، پادکست و فایل های موسیقی را شامل می شود و جزء صد وب سایت برتر دنیا است. در ساند کلود تمامی صداها به صورت موضوعی به هم متصل شده اند. در ساند کلود کاربران شبکه می شوند. این امکان وجود دارد شما به یک مجموعه صوتی برسید. ما می توانیم زمان آپلود فایل یکسری تگ و یک مجموعه موضوعی به یک رکورد بدهیم و در تگ های ارائه شده موضوعات و عناوین مختلفی را قرار دهیم. در سال ۲۰۰۸ شرکت آمازون نیز پروژه audiable را راه اندازی کرد که تمرکز آن بر روی کتاب های صوتی است.

مهندس امیرحسین مددی افزود: روش هایی که می توان با آن فایلهای صوتی را در اختیار دیگران قرار داد شامل : ا. ضبط فایل های صوتی بر روی سی دی ها۲. روشی که پادبین و آی تیونز از آن استفاده می کنند که همان روشی است که ما فایل صوتی را در فضای مجازی قرار می دهیم و بعد فید آن را به یکی از رسانه هایی که وظیفه انتشار فایلها را برعهده دارند می سپاریم، است. در روش سوم که ساند کلود را بررسی کردیم فایل به صورت مستقیم در فضای مجازی قرار می گیرد و کاربر می تواند آن را دانلود کند. وجه مشترک روش دو و سه این است که فایل به صورت آنلاین امکان پخش دارد. در روش چهارم محتوای فایل را در سایت های دیگر قرار می دهیم و کاربر باید فایل را ابتدا دانلود کند و سپس آن را بشنود.

ی عنوان کرد: برای راه اندازی "شنوتو" در بخش ساختار نرم افزاری با توجه به شرایط و بومی سازی نیازهای ایرانی، ساند کلود را الگوی خود قرار دادیم و با کمک طراحان و مهندسان سایت "شنوتو" را طراحی کردیم. اولین مسئله که به آن توجه کردیم بحث پخش آنلاین بود. هر کاربر بعد از ثبت نام در شنوتو می تواند فایلهای رایگان خود را دانلود و آپلود کند، امکان شنیدن آنلاین فایل ها را داشته باشد و بتواند لینک فایل مورد نظر خود را در وب سایت دیگری کپی کند. امکانی به نام کاربر برنامه ساز به مخاطبان شنوتو دادیم. یعنی کاربر می تواند غیر از تک فایل، مجموعه صوتی را آپلود کند و برای مجموعه خود قیمتی تایین کند و از این طریق کسب درآمد کند. نرم افزارهای اندرویدی جدیدی هم در راه است که به زودی منتشر می شود.

مددی گفت: دغدغه بعدی ما محتوای صوتی است. چرا که محتوای صوتی در فضای وب کم است. بنابراین در استودیو خود دست به تولید محتوا زدیم. در سال ۹۴ بیش از ۴۰۰ مقاله ، ۵۰ داستان کوتاه، ۲۰۰ برنامه گفتگو محور و ۵۰ کتاب صوتی تهیه کردیم. ما یک آرشیو ۴۲ هزار دقیقه ای داریم که از لحاظ سلامت محتوای فکری و قوانین ایران قابل تامل است.

 

 


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی