ازکجا و چگونه ساختن پادکست را شروع کنیم؟

امروزه در دنیا پادکستها بسیار محبوب هستند. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه پادکست خلق ، ضبط و منتشر کنید و البته مخاطبین خود را پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که باید به پادکست خود متعهد باشید.

قبل از شروع هر پادکست به خاطر داشته باشید که کارهای زیادی باید انجام شوند. پادکست های خوب فقط صدای ضبط شده افراد نیستند! پت فلین که خودش مجری پادکست The Smart Passive Income است معتقد است که با پادکست باید مانند یک پروژه مهم برخورد کرد.

تولید پادکست کاری جالب و متنوع است اما لازم است که قبل از شروع تولید، عزم خود را جزم کنید.تولید پادکست هم مثل هر کار سود آوری نیاز به آمادگی ذهنی دارد و باید برایش وقت و کار صرف شود.

به خصوص در ابتدای تولید وقت زیادی صرف می شود و از آن مهمتر، تولید پادکست باید مستمر باشد تا گروه مخاطبین هدف خود را پیدا کند.

در ابتدا و تا زمانی که مخاطبین متعددی پیدا نکرده اید، نمی توان از پادکست کسب درآمد کنید. برای کسب درآمد باید از تبلیغات و حامیان مالی بهره ببرید که البته در صورت داشتن مخاطب زیاد آنها را جلب خواهید کرد. پس پادکست را با علاقه تولید کنید و از اینکه صدای شما به گوش دیگران می رسد لذت ببرید.

به چه وسایلی نیاز دارید؟

تولید پادکست بدون ابزار حرفه ای و تنها با یک گوشی موبایل هم امکان پذیر است ، ولی استفاده از ابزار صوتی برای شما یک امتیاز به حساب می آید. این ابزار عبارتند از:

میکروفن

دستگاه ضبط پرتابل

کامپیوتر

نرم افزار ادیت صدا

صفحه پاپ فیلتر ( برای گرفتن صدای پ در هنگام صحبت)

 

قدم اول تولید پادکست: موضوعات خود را محدود کنید و مخاطب خود را در نظر بگیرید

درست مثل وبلاگ ها در هر موضوعی که دلتان بخواهد پادکست وجود دارد. البته این موضوع در مورد پادکست به زبان فارسی کاملا صدق نمی کند چرا که امکانات این بازار هنوز بکر به حساب می آید. این خبر خوبی است چرا که به شما فرصت می دهد که از موضوعات بکر و کارنشده زیادی استفاده کنید. در هر صورت، امید خود را از دست ندهید و دست به کار بشوید. حتی اگر در مورد موضوع مورد نظر شما پادکست وجود داشته باشد، این نظر و دیدگاه شماست که پادکست را جالب و شنیدنی می کند.

پادکست ها مثل بلاگها به دنبال مخاطب هستند.

به این مثال توجه کنید. مثلا اگر می خواهید در مورد موسیقی سنتی پادکست تولید کنید و باور دارید که پادکست شما شنونده خواهد داشت پس موضوع خود را کمی محدود کنید. مثلا موسیقی مقامی خراسانی. دراین پادکستها می توانید به موسیقی فرهنگ و جغرافیای خراسان بپردازید و در حالی که موضوع خود را مشخص کرده اید رویکرد خودتان را در پیش بگیرید. البته ممکن است دیگران هم راجع به این موضوع پادکست ساخته باشند ولی حتما رویکرد و دیدگاه شما مخصوص به خود شماست و تکراری نخواهد بود.

قدم دوم:  ضبط و ادیت پادکست

در اکثر نقاط جهان برای ضبط صوت از نرم افزار Audacity استفاده می شود که به صورت رایگان در اینترنت موجود است و نحوه کاربا آن به نسبت بسیاری از نرم افزارهای ضبط و ویرایش صدا آسانتر است. البته در ایران امکان نصب رایگان اکثر نرم افزارها وجود دارد. پس می توانید از نرم افزارهای حرفه ای صدا مثل Adobe Audition استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که برای فراگیری استفاده از این نرم افزار باید کمی وقت صرف کنید.

قدم سوم:  فایل mp3 پادکست خود را تگ گذاری کنید و خروجی بگیرید

فراموش نکنید که یکی از راههای بسیار خوب برای انتقال اطلاعات مربوط به پادکست شما مانند نام گوینده، شماره بخش، شماره مجموعه صوتی و اطلاعاتی از این دست که اصطلاحا به آنها metadata گفته می شود از راه tag کردن منتقل می شود. در صورتی که فایل پادکست را tag  کنید هر بار که  در یک نرم افزار یا دستگاه پخش صوت play  شوند اطلاعات مربوط به آنها توسط شنونده قابل رویت هستند. برای این کار می توانید از audacity  و یا نرم افزارهای mp3tag  استفاده کنید.

قدم چهارم: انتخاب موسیقی متن

اگر چه که این موضوع کاملا اختیاری است اما خوب است که برای پادکست خود موسیقی انتخاب کنید. تهیه موسیقی کاربسیار دشواریست و تنها حرفه ای های استودیوهای موسیقی و موزیسن ها می توانند از پس این کار برآیند. بسیار خوب است که در زمان انتخاب موسیقی به حقوق معنوی اثر هم توجه فرمایید و از موسیقی هایی استفاده کنید که اجازه استفاده از آنها وجود دارد و در پادکست خود به صاحب اثر مانند آهنگ ساز یا ترانه سرا اشاره کنید. برای پیدا کردن موسیقی می توانید به سایتهای Free Music Archive  و  Vimeo’s Music Storeسر بزنید و موسیقی مناسب با موضوع پادکست را پیدا کنید. این کار در ابتدا چندان هم ساده نیست ولی با جستجوی کافی حتما موسیقی مناسب را پیدا خواهید کرد.

قدم پنجم : یک اسم گوش نواز و تصویری جذاب برای پادکست خود انتخاب کنید

انتخاب نام مناسب به شنوندگان شما کمک می کند که شما را راحت تر پیدا کنند. جان لی دوما مجری پادکست Entrepreneur on Fire پیشنهاد می کند که اسمی را انتخاب کنید که هم برای شنونده جذاب باشد و هم با موضوع پادکست مرتبط باشد. به خاطر داشته باشید که نام پادکست باید در موتورهای جستجو راحت پیدا شوند و برای این منظور یک نام خوب نباید تکراری باشد. مثلا برای پادکست نمونه موسیقی مقامی خراسانی می توانید نام "کلوت و ساز" یا "خراسان و آواز" را انتخاب کنید تا هم برای شنونده گوش نواز باشد و هم موضوع پادکست را به او منتقل کند.

پادکست شما به یک جلد یا کاور هم احتیاج دارد. چرا که هنگام جستجوی نام یا موضوع پادکست، شنوندگان بالقوه شما، از روی این تصویر اطلاعات اولیه را در مورد پادکست شما کسب می کنند و از حال و هوای برنامه شما آگاه می شوند. در شنوتو می توانید از تصاویر آماده برای کاور یا همان جلد پادکست استفاده کنید ولی به شما توصیه می کنیم که از تصاویر جالب و متفاوت برای معرفی پادکست خود استفاده کنید تا شنوندگان را به زدن دکمه Play تشویق کنید. شما می توانید از عکس خودتان یا عکسها و تصاویری که پادکست شما را معرفی می کند استفاده کنید و یک لوگو یا نشانه پادکست طراحی کنید. اما اگر طراحی کاور برای شما مشکل است از گرافیست ها هم می توانید کمک بگیرید.

هنگامی که کار ضبط، ادیت و تگ گذاری پادکست به پایان رسید وقت آن رسیده است که یک وب سایت یا اپلیکیشن host یا مرجع برای انتشار آن در نظر بگیرید. اگر مایل هستید از امکانات داشبورد کاربری و پلتفرم کاملا فارسی زبان بهره ببرید shenoto.com به شما امکان انتشار و به اشتراک گذاری پادکست ها و مجموعه های صوتی را می دهد. شما همچنین می توانید از نظرهای مخاطبین خود در قسمت like و comment مطلع شوید و از دوست داران خود بخواهید که شما را follow کنند.

داشتن خلاصه موضوعات کلی پادکست و نکات مربوط به هر قسمت از یک مجموعه برای معرفی پادکست ها بسیار مفید است. سعی کنید با انتخاب متن روان و جذاب به شنوندگان خود فرصت دهید که سریع و آسان شما را پیدا کنند و اطلاعات کلی در مورد پادکست های شما را کسب کنند.

در آخر هم توجه داشته باشید که انتشار و تولید یک یا چند بخش معدود از پادکست برای شما شنونده نمی آورد باید صبور باشید و با استمرار در کار، صدا و پیام خود را به گوش مخاطب برسانید.


شنوتو | مرجع پادکست , کتاب صوتی , نمایشنامه صوتی , برنامه رادیویی